Dynamics 365 Orions Systems

Microsoft, Dynamics 365’in yeteneklerini geliştirmek için Orions Systems’i satın aldı. Bu, işletmelere gözlem verilerinin potansiyelini en üst düzeye çıkarmaları için yardımcı olacak.

Bilgisayar görüşü olarak adlandırılabilecek “computer vision” kavramının rolü, işletmelerin daha iyi çalışmasına ve kazanç potansiyellerini artırmalarına yardımcı olmayı da kapsayacak şekilde hızla genişliyor. Örneğin, perakendeciler müşteri davranışına dair daha derin bir anlayış edinerek fiziksel alanlarını daha iyi yönetebiliyor. Ancak fiziksel mağazalarla hizmet veren çoğu perakendecinin, gerçek dünya davranışlarını ve aksiyonlarını izlemeyi sağlayacak doğru verilerden yoksun olması, giderleri yönetme ve geliri artırma potansiyellerinin kaçırılmasına yol açıyor. Microsoft Dynamics 365 Connected Store, gerçek zamanlı gözlemsel verilerle alanları daha iyi anlamaya, iş operasyonlarını optimize etmeye ve müşteri beklentilerindeki yeni seviyelere yanıt sunmaya yardımcı olmak için bilgisayar görüşünü ve sensörleri kullanarak bu boşluğu kapamaya odaklanıyor.

Her alan kendine özel çözümler gerektiriyor

Bilgisayar görüşü, bu potansiyelin kilidini açıyor ancak uygulanabilir iş kararları almak için verilerin hızlı bir şekilde nasıl yapılandırılacağı, eğitileceği, uygulanacağı ve kullanılacağına yönelik zorluklar hala var. Bununla birlikte çoğu alanın birbirinden farklı olması da her alan için optimize sonuçlar sağlayacak özel bir kişiselleştirme gerektirerek son aşamadaki zorluğu ortaya çıkarıyor. Bugün bu kritik adım, oldukça zor ve işletmeler için hem yeterince bulunmayan hem de yüksek maliyetli olan derin bir uzmanlık gerektiriyor. Microsoft’un vizyonu, bu özelleştirme sürecini basitleştirmek böylece işletmelerin görsel araçları kullanarak çözüme, ihtiyaçlarına uyum sağlamayı öğretmek üzere alan uzmanlıklarını, kodlama veya teknolojik uzmanlığı gerekmeden daha kolay kullanabilmelerini sağlamak. Bu vizyonu gerçekleştirirken de işletmelerin Microsoft veya diğer saylayıcılarla bilgilerini paylaşmak zorunda kalmadan kendi verilerinin kontrolünü ve güvenliğini sağlama yeteneğine öncelik veriyor. Microsoft, bu doğrultuda kısa bir süre önce Orions Systems’i satın aldığını duyurdu.

Özelleştirilmiş AI modelleri

Orions Systems, “human-in-the-loop” (döngü içinde insan) makine öğrenimini, tek bir cihaz üzerinde çalışmaya adapte olabilen veya geniş ölçekli edge-to-cloud (sınırdan buluta) ağ topolojilerini belirlemek için ölçekleyen servislerle birleştirme odağıyla geniş ölçekli, hibrit, akıllı görü sistemleri geliştirme alanında bir öncü olarak konumlanıyor. Bu uyarlanabilir çalışma süresi birçok açıdan oldukça yenilikçi. Bunun bir örneği, sınırda (edge) yeni verileri öğrenmek ve bu verilere uyum sağlamak için gerçek zamanlı olarak bilgisayar veya insan iç görüsünden yararlanma yeteneği.

Orions Systems, özellikle video ve görüntü içeriği alanlarında yüksek kalitede verileri toplamak ve analiz etmek isteyen organizasyonlar için öncü bir teknoloji geliştirdi. Bu satın alma, Dynamics 365 Connected Store ve Microsoft Power Platform gibi çözümlerin, perakendecilere ve diğer kuruluşlara, fiziksel alanlarından öğrenebileceklerini özelleştirmek ve optimize etmek üzere kendi AI modellerini oluşturmaları ve eğitmeleri için bir yol sunan ek teknolojiler sağlayacak.

Bu ekstra araç seti bugün kullanıma sunulanın ötesindeki senaryoları da mümkün kılacak ve fiziksel alanların, birbirinden farklı boyutlarına ve ihtiyaçlarına uyum sağlayabilecek. Bu aynı zamanda Microsoft’un, müşterilerin, çalışanların ve varlıkların tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için gözlemsel verilerden yararlanarak akıllı perakende alanlarını etkinleştirme konusundaki kararlılığını da gösteriyor. Dynamics 365 Connected Store’un nasıl çalıştığını görmek için bu kısa videoyu izleyebilir, ürün sayfasını ziyaret edebilir ve Orions Systems hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Tüm Dynamics 365 çözümleri hakkında ayrıntılı bilgi ve danışmanlık almak için Pargesoft’a info@pargesoft.com adresinden başvurabilirsiniz.