Dynamics 365 ile bulutta ERP

ERP sistemlerinde köklü bir değişim başladı. Eski çözümlere kıyasla önemli avantajlar sağlayan bulut tabanlı ERP’ler işletmelerin geleceğe güçlü ve güvenli bir şekilde hazır olmasını sağlıyor. İşletmenizin pazarın ve rekabetin gerisinde kalmasına izin vermeyin, Dynamics 365 ile buluttaki yerinizi alın.
Kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemlerinden destek alan şirketlerin çoğunda güncelliğini yitirmiş bir çözüm kullanılıyor. Yeni araştırmalar, en az bir ERP çözümünden faydalanan şirketlerin yüzde 60’ından fazlasında ağırlıklı olarak hala kurum-içi bir sistemin kullanıldığını gösteriyor. Ancak bu eski sistemler, süreçleri ve dolayısıyla karlılığı olumsuz etkiliyor.
Siz de işletmenizde kullanılan ERP çözümünün standartların gerisinde kalıp kalmadığını merak ediyorsanız yanıt büyük olasılıkla evet, standartların gerisinde. Bu konuda yürütülen en yeni pazar araştırmalarına göre şirketlerin yarısından fazlasında en az 5 yıllık ERP çözümleri kullanılıyor ve 5 yıl, hızın bu denli yüksek olduğu pazarlar için tehlikeli uzunlukta bir süre.

Yeni standart: Bulut ERP’ler

Microsoft tarafından yayınlanan Evolve your ERP: Enable Corporate Agility with Dynamics 365 başlıklı e-kitaptaki verilere göre kurum-içi, eski sistemlerden destek alan şirketlerin büyük bölümü, aslında bir değişim ihtiyaçları olduğunun farkında. Örneğin 2017 yılında işletmelerin yaklaşık yüzde 60’ının bir sonraki kurulumları için bulut tabanlı bir ERP modeli düşündüklerini belirtmesiyle bulut çözümlerine olan ilgi ilk kez kurum-içi yapılara olan ilgiyi yüzde 14’lük bir farkla geride bıraktı. Diğer taraftan kurum-içi yerleşik sistemlere olan ilgi de 2009’dan bu yana yüzde 30 gerileyerek ciddi bir düşüş gösterdi.

Bulut ERP’lere olan ilginin bu denli artmasında rekabet baskısı ve hızlı değişen pazar dinamiklerinin önemli bir payı var. Şirketler artık eski, kurum-içi sistemlerin yol açtığı zorlukların üstesinden gelmek için tek uygun seçenek olan ‘bulut’a yöneliyor. Tüm bunlar, işletmeler hazır olsun veya olmasın, bulut ERP’lerin artık ‘yeni normal’ olduğunu gösteriyor.

Bulut ERP’lerin sunduğu avantajlar

Bulut tabanlı ERP çözümler eski, kurum-içi çözümlere kıyasla çok önemli avantajlar sağlıyor:

 • Güncelleme kolaylığı
  Birçok modern yazılım grubu gibi ERP’lerin de en iyi uygulama ve güvenlik performansı sağlaması, sık sık güncelleme yapılmasını gerektiriyor. Bulut tabanlı çözümler bu temel ihtiyaca, eski sistemlere kıyasla çok daha esnek ve kolay bir yanıt sunuyor.
 • IT’ye olan bağımlılık ve toplam sahip olma maliyetinde azalma
  Buluta geçmek yazılım sağlayıcının bizzat kendisiyle daha yakın bir ortaklık yapılması ve çok sayıda tekrar eden bakım veya müdahale sorumluluklarının, iç kaynaklardan alınarak dışarıdan destek sunan uzmanlara yönlendirilmesi anlamına geliyor. Toplam sahip olma maliyetinde de önemli avantajlar sağlayan bulut tabanlı ERP’ler IT desteğine olan bağımlılığı da ciddi miktarda düşürüyor.
 • İşlevsellik ve çeviklik
  Kurum-içi sistemler, kurum-içi kullanıcıların ihtiyaçları için tasarlanıyor. Ancak bulut tabanlı yapılar global ofisleri, kullanıcıları ve cihazları, şirket içindeki iletişimi güçlendirecek şekilde bağlıyor.
  Bulut tabanlı ERP’lerin kazandırdığı faydalar arasında ayrıca, işletmenin faaliyet gösterdiği yerden bağımsız olarak uyumluluk yasalarına uygun hale gelmesine yardımcı olacak dünya çapında fonksiyonellik, dahili güvenlik koruması ile güçlü veri koruması ve daha kolay uygulama süreçleri de bulunuyor.
Değişimi Dynamics 365 ile yakalayın

Sistemlerini bulut tabanlı bir ERP sistemle değiştirmeyi düşünen işletmelerin büyük bir bölümü bunun arkasındaki en önemli nedenin süreçlerine işlevsellik ve çeviklik kazandırmak olduğunu belirtirken bir bölümü de uzaktan çalışanlarının ve global ofislerinin verilere daha kolay ulaşmasını sağlamak için bulut ERP çözümlerini tercih edeceklerini ifade ediyor.

Kurumsal Kaynak Planlama sistemleri birçok şirket için yaşamsal bir önem taşıyor. Dolayısıyla stoklardan aylık kapanışlara kadar her şeyi izlemeyi sağlayan ERP platformlarında yapılacak değişiklik veya güncellemelerin doğru bir şekilde yapılması son derece kritik. Risk yüksek olduğu için de büyük bir dikkat gerektiriyor.

ERP alanında endüstri lideri olan Microsoft, buluta geçmenin sağlayacağı faydaların farkında ancak daha da önemlisi şirketlerin buluta geçişini zorlaştıran ortak engelleri de tanıyor ve bu engelleri kaldırmak için gerekli yol haritasını sunuyor. Alanında öncü olan Microsoft Dynamics 365 for Finance and Operations yalnızca bulut tabanlı bir platformun sağlayabileceği çeviklik, işlevsellik ve maliyet avantajlarını sunuyor.

Siz de bulut tabanlı kurumsal kaynak planlama çözümleri ile şirketinizin performansını artırabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz gizliliği ve veri güvenliğini sağlamada benzersiz bir şekilde konumlandırılan dünya standartlarındaki Microsoft ERP çözümü, gelişmiş müşteri deneyimine ve şirket genelinde yeniliklere odaklanabilmenizi sağlıyor. İşletmenizi geleceğe taşıyacak entegre araçları ve desteği sağlayan Dynamics 365 ile buluttaki yerinizi alın ve ERP sistemlerinde yaşanan değişimi geç kalmadan yakalayın, değişimin sunduğu avantajlardan en üst düzeyde faydalanın.