İşletmenizi Dolandırıcılık Riskine Karşı Koruyun
İşletmeler ve müşteriler giderek daha ‘online’ hale geldikçe dolandırıcılık riskleri artıyor. İşletmelerin müşterilerini, gelirlerini ve itibarlarını korumasının yolu ise etkili bir koruma çözümü kullanmaktan geçiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), COVID-19’u pandemi olarak nitelendirdikten sonraki bir hafta içinde online faaliyetler %23 arttı.  Ardından gelen sosyal mesafe kurallarıyla birlikte insanlar iş, eğitim, alışveriş, sosyal iletişim ve eğlence gibi aktivitelerinin büyük bir bölümünü online dünyada yapmaya mecbur kaldı.

Bunun sonucunda perakendeciler, marketler, eczaneler ve hizmet sektörünün önemli bir kısmı dijital dönüşüm yolculuklarını kısa sürede hızlandırma baskısıyla karşı karşıya kaldı. Bu işletmeler beklentilere yanıt vermek ve online olmak için çabalarken uygun koruma sistemlerinden yoksun olmaları ise işlemlerde dolandırıcılık girişimlerinin artmasına neden oldu.

İçinde bulunduğumuz belirsiz dönem, dolandırıcılar için avantajlı bir durum oluşturuyor. İnsanların, neredeyse her şey için dijital kanalları kullanmak zorunda kalmasıyla birlikte dolandırıcıların işleri de biraz daha kolaylaşıyor.

İşletmenizin Gelirini ve İtibarını Koruyun

İşletmeler ve müşteriler giderek daha ‘online’ hale geldikçe dolandırıcılık riskleri küresel çapta artıyor. Dünyanın ilk 10 e-Ticaret şirketinden biri olan Microsoft da bu sürede kayda değer dolandırıcılık faaliyetleriyle karşı karşıya kaldı. Microsoft, bu sorunu çözmek için, tüm perakendecilerin kullanabileceği gelişmiş bir çözüm sunuyor: Microsoft Dynamics 365 Fraud Protection.

Bulut tabanlı Dynamics 365 Fraud Protection; e-ticaret veya fiziksel mağaza üzerinden ya da çok kanallı hizmet veren işletmelere dolandırıcılığı ve kötüye kullanımı azaltmak, operasyonel masrafları düşürmek ve kabul oranlarını artırmak için gereken araçları ve yetenekleri sağlıyor. Kullanıcı hesaplarını dolandırıcılığa karşı koruyan bu çözüm, işletmelerin gelirlerini ve itibarlarını korumalarına yardımcı oluyor.

İşletmeler hem kendilerini hem de müşterilerini dolandırıcılıktan etkili ve verimli bir şekilde korumaya ihtiyaç duyuyor. Bunun için sistem etkinliklerini görünür kılmaya, dolandırıcılık modellerini tam olarak anlamaya ve kendilerini ve müşterilerini dolandırıcılık saldırılarına karşı savunmak için doğru araçlara ihtiyaçları var. Dynamics 365 Fraud Protection uyarlanabilir yapay zekâ teknolojisi ve dolandırıcılık koruma ağıyla işletmelerin dolandırıcılık kontrollerini optimize eden ve dolandırıcılığa karşı bağışıklıklarını kesintisiz şekilde artıran araçlar sunuyor.

Dynamics 365 Fraud Protection Özellikleri İşletmelere Güç Katıyor

Satın Alma Koruma Özelliği: İşletmelerin ticari işlem kabul oranlarını artırırken, ödeme sürtüşmesini (checkout friction) azaltıyor. Gelir fırsatlarını ve müşteri deneyimini dolandırıcılık kaybına karşı uygun şekilde dengeleyen kararlar almaları için kapsamlı araçlar sağlıyor. Online geliri korumaya yardımcı oluyor.

Hesap Koruma Özelliği: İşletmeler, hileli hesap erişimini, sahte hesap oluşturmayı ve hesap devralmayı ve kullanıcı hesaplarına yönelik suiistimalleri ve dolandırıcılığı engelleyebiliyor. Dolandırıcılık koruma ağıyla uyumlu hesap değerlendirmesiyle işletmeler hem müşterilerinin hesap etkinliklerini hem de uyarlanabilir yapay zekâ, bot algılama ve cihaz parmak izi kullanarak işletmelerini sahte hesaplardan ve ekosistemlerine yönelik saldırılardan koruyabiliyor. Hesap koruması, hileli hesapların sayısını ve dolayısıyla hesap sahtekarlığı maliyetlerini azaltmaya yardımcı olarak işletmelerin itibarını koruyor, müşteri deneyimlerini ve memnuniyetini iyileştiriyor. Müşteri yolculuğu boyunca dolandırıcılık faaliyetlerini ve uyuşmazlıkları azaltarak kârlılığı yükseltiyor. Sahte faaliyetlerden kaynaklanan olumsuzluklara maruz kalmayı önleyerek işletmenin itibarını, müşteri güvenilirliğini ve gizliliğini koruyarak müşteri memnuniyetini artırıyor.

Uyarlanabilir AI Teknolojisi Özelliği: Hesap yaşam döngüsünün her kritik adımında değerlendirme sağlıyor. Böylece işletmelerin herhangi bir hasara neden olmadan dolandırıcılığı engellemelerine, hesap devrini önlemelerine yardımcı oluyor. Böylece hem itibarlarını hem müşterilerini korumalarına olanak tanıyor. Uyarlanabilir AI teknolojisi, dolandırıcılık modellerinden sürekli olarak öğreniyor ve uyum sağlıyor. Satıcıları indirimler ve iadelerle ilgili dolandırıcılık kontrollerini optimize etmek için ihtiyaç duydukları araçlarla donatmak için dolandırıcılık koruma ağı ile birlikte çalışıyor.

Kayıp Önleme Özelliği: Satıcıların, çok kanallı satın alımlardan kaynaklanan iade ve indirimlerdeki potansiyel dolandırıcılığı tespit etmelerine yardımcı oluyor. İşletme yöneticilerinin ve araştırmacıların kayıpları azaltmak için hızla harekete geçmesini sağlıyor.

Microsoft Dynamics 365 Fraud Protection hakkında daha detaylı bilgi için çözüm sayfasını ziyaret edebilir veya ürün videosunu izleyebilirsiniz.

Microsoft Dynamics 365, kapsamlı çözümleriyle işletmenizde kritik kararları almak için ihtiyaç duyacağınız analiz ve içgörüleri tam zamanında ekranınıza taşıyor. Microsoft Dynamics 365 portföyüyle birlikte dijital dönüşümün getirilerinden en etkin şekilde faydalanmak için Pargesoft uzmanlığına güvenebilirsiniz. Çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın: info@pargesoft.com

 

 

Kaynak: https://cloudblogs.microsoft.com/dynamics365/bdm/2020/07/02/retail-perspectives-pt-4-protect-your-business-against-fraud/