Microsoft R Open ile açık kaynak kod yaklaşımı

Microsoft’un açık kaynak kodu yaklaşımı kapsamında sunduğu Microsoft R Open, hazır paketleriyle her düzeyde kullanıcının istatistik ve analitik uygulama hazırlamasına yardımcı oluyor.

Yaygın bir kabule göre teknolojik dönüşümün temelinde analitik uygulamalar yatıyor. Güçlü analitik araçlar iş yapış tarzımızı baştan sona değiştiriyor. Artık sadece verinin incelenmesi ve raporlanması yeterli olmuyor, uygulamalardan eldeki veriye dayanarak iş hayatında almamız gereken kararları ve gerçekleştirilmesi gereken aksiyonları belirlemesi bekleniyor. Üretici firmalar da analitik araçlar ve bu araçları geliştirebilecekleri altyapılar için ciddi yatırımlar yapıyor. Bu altyapılardan biri de Microsoft’un R Open olarak gelişmiş bir versiyonunu sunduğu açık kaynak kodlu R programlama dilidir.

R Nedir?

Eğer güçlü bir analitik veya istatistik uygulaması inceliyorsanız bu yazılımın ardında R programlama dilinin olması muhtemeldir. Tüm dünyada birçok veri uzmanının sosyal ve pazarlama trendlerinin eşleştirilmesinden finansal veya iklimsel modellerin geliştirilmesine kadar çok farklı alanlarda kullandığı açık kaynak kodlu istatistik programlama dilidir.
Veriyi analiz etmek için fonksiyonlar ve kod parçaları yazılması gerekir. Programlamaya yabancıysanız bu size çok karmaşık gelebilir ancak R programa dilini öğrenmek son derece kolaydır. İlgilenilen alan ne olursa olsun yardımcı olacak R Paketleri (Fonksiyon kütüphaneleri) kolaylıkla bulunabilir.

Tarihçe

R ilk olarak 1990’ların başında Auckland Üniversitesi’nde Robert Gentleman ve Ross Ihaka tarafından açık kaynak kod projesi olarak geliştirildi. 1997 yılına kadar R projesi R Core Group tarafından yönetildi. R temelinde 1970 yıllarında Bell Laboratuvarları’nda temeli atılan ve 1980 yıllarında kullanılmaya başlanan S programlama diline dayanıyor. R 1.0.0.0 ilk kez Şubat 2000 tarihinde herkesin kullanıma açıldı.

R Paketleri

Uygulama geliştirirken yazılımcılar için daha hızlı geliştirme yapmalarını sağlayacak hazır paketler her platform için bulunuyor. Açık kaynak kodu kullanmanın bir avantajı da yazılımcıların geliştirdikleri kodları birbirleri ile ücretsiz olarak paylaşmalarını sağlaması. R için de durum diğer platformlardan farklı değil hatta daha avantajlı diyebiliriz.
R paketleri R fonksiyonlarından, veriden ve derlenmiş koddan oluşan bir bütündür. R kurulurken belli paketler ile gelmesine rağmen R dilinin yeteneklerini geliştirmek için kullanılacak birçok farklı paket bulunur. Perakendeden üretime kadar farklı sektör ve farklı iş modellerine uygun R Paketlerine kolayca ulaşmak mümkündür.

Microsoft R Open

Microsoft R Open, Microsoft tarafından geliştirilen ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunulan gelişmiş bir R versiyonudur. Güncel MS R Open 3.5.3 versiyonu R-3.5.3 versiyonuna dayanır ve ilave yetenekler, gelişmiş performans ve platform desteği sağlar. R gibi, Microsoft R Open 3.5.3 de açık kaynak kodludur ve ücretsiz olarak yüklenip, kullanılır ve dağıtılır. İndirmek için tıklayın.
Microsoft R Open, R-3.5.3 ile çalışan tüm paket ve kod parçacıkları ile uyumlu çalışır. Tüm paketlerin yüklenmesinde gerekli diğer paketler ve kodlar da sunulur. Ayrıca Microsoft R Open deneyimini artırmak için özel paketler de bulunur. Microsoft R Open Windows ve Linux platformlarını destekler.
Ayrıca sağladığı önemli geliştirmelerden olan çok kanallı (multi-thread) matematik kütüphaneleri sayesinde multi-thread hesaplamalar yapılabilir. Yüksek performanslı CRAN kütüphanesi de kullanıcılara tutarlı ve sabit paketler sunar. Checkpoint paketi ile R kodunu paylaşmak ve özel R Paketleri ile sonuçları tekrar üretmek mümkün olur.