Otomotiv sektörü başta olmak üzere müşterilerine plastik enjeksiyon parça üretimi yapan Kaplam Sanayi ve Ticaret A.Ş. Microsoft Dynamics NAV 2016 Projesi’ni Pargesoft danışmanlığında canlıya taşıdı. Microsoft Dynamics NAV çözümünün güncel olmayan bir versiyonunu kullanan Kaplam, sistem içinde zamanla oluşan kod karmaşası nedeniyle verimlilik ve entegrasyon sorunları yaşıyordu. Otomasyon süreçlerinde sıklıkla ortaya çıkan hatalar, sistemin durmasına varan problemlere neden oluyordu. Dahası, uyumluluk sorunları nedeniyle Microsoft Dynamics NAV’ın güncel olarak sunduğu pek çok gelişmiş özellikten faydalanmak mümkün olmuyordu. Kaplam, proje öncesinde fabrikanın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyordu.

Kaplam, firma süreçleri açısından kritik öneme sahip olan otomasyon entegrasyonu için Pargesoft danışmanlığında Microsoft Dynamics NAV 2016 çözümüne geçmeye karar verdi. Yaklaşık beş ay süren ve beş kişilik bir danışman ekibinin hizmet sunduğu proje ile birlikte Kaplam, satış, satın alma, üretim, finans, muhasebe gibi uçtan uca tüm süreçleri kapsayan, güncel ve yüksek performanslı bir ERP sistemine geçiş sağladı. Entegrasyondan kaynaklı hataların tamamı ayıklandı ve giderildi. Stok ve sipariş akışında üretim süreçleriyle entegrasyon gerçekleştirildi.

Projede ayrıca Kaplam’ın ihtiyaçlarına özel tasarlanmış otomasyon çözümü ile Microsoft Dynamics NAV 2016 ERP sisteminin iki yönlü iletişimi sağlandı. Pargesoft tarafından projeye özgü geliştirilen entegrasyon modülü sayesinde üretim makinelerinin ERP sistemleriyle kusursuz biçimde “konuşması”, iş süreçlerinde iyileştirme ve verimlilik artışı ile sonuçlandı. Kaplam böylelikle bugün ve gelecekte yapılacak potansiyel geliştirmelere ve entegrasyonlara tamamen uyumlu ve tümüyle verimli çalışan bir ERP sistemine geçti.