Microsoft Dynamics 365 Finance ile Uyum Yeteneğini Güçlendirmenin 3 Yolu

Microsoft Dynamics 365 Finance tüm avantajlarının yanı sıra finans liderleri için yeni gerekliliklere kolay bir şekilde adapte olmayı sağlayan 3 yetenek sunuyor.

 

CFO’ların rolünde geriye dönük raporlar oluşturmak önemli bir yer tutuyordu. Bu rol bir süredir, ileriye dönük danışmanlık, inovatörlük ve değişim temsilcisi olma yönünde değişiyor. Pandemi sırasında birçok finans lideri büyük ölçekli dijital dönüşüm çabalarını sahiplendi. Bu, geçici bir trend değil, sadece hızlanıyor. Gerçekten de son iki yılın zorluklarından öğrenilen en temel derslerden biri, adaptasyonun önemi oldu. Bir işletmeyi, yıkımın etkilerini en aza indirecek veya tamamen önleyecek şekilde hızla adapte edebilmenin avantajları net bir şekilde görüldü. Pandemi sonrası bir dünyaya girsek de yıkıcı olaylar devam ediyor. Üstelik hem şiddeti hem de sıklığı artıyor. Aynı zamanda, finansal ve operasyonel modellerde önemli değişiklikler gerektiren abonelik ekonomisi ve hizmet tabanlı deneyimler (örneğin, PaaS) gibi yeni iş modelleri ortaya çıkıyor.

 

Birlikte ele alındığında, uyum sağlama ve yıkıcı olayların üstesinden gelme ihtiyacı ve ortaya çıkan iş modellerinin sunduğu fırsat, işletmelerin, özellikle de rolü gelişen CFO’ların dayanıklılığa ulaşmak için neden esneklik ve uyarlanabilirlik geliştirmesi gerektiğine dair net bir gerekçeye işaret ediyor. McKinsey araştırmasına göre, şirketlerin yalnızca yüzde 11’i mevcut iş modellerinin 2023’e kadar ekonomik açıdan uygulanabilir olacağına inanıyor. Bununla birlikte, diğer yüzde 64’ü de bu hedeflere ulaşmalarına yardımcı olmak için yeni dijital işler kurmaları gerektiğini belirtiyor. Ortadaki risklere rağmen, birçok finans lideri daha çevik olma yolculuğunda engellerle karşılaşıyor. Microsoft Dynamics 365 Finance tüm avantajlarının yanı sıra CFO’lar için uyum yeteneği sağlayan 3 güç sunuyor.

 

  1. ERP çözümlerini modernleştirmek

Uyum yeteneği sağlayan ilk güç, kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemlerinin modernizasyonu. Esnek olmayan, tek bir sistem üzerindeki ERP’nin katı yapılarından uyarlanabilir, birleştirilebilir iş uygulamalarına geçiş gibi son teknolojik gelişmeler, ERP modernizasyonunun öncelikli faydalarından biri. Gartner®’a göre, 2023 yılına kadar ERP platformlarını başarıyla yenileyen işletmeler, IT çevikliğinde en az yüzde 40’lık bir iyileşme elde edecek. Bu, pandemi öncesinde veya sırasında ERP modernizasyonunu tamamlayan şirketler için sürpriz sayılmaz.

Dynamics 365 Finance, işletmelere şekillendirilebilir bir ERP platformunda standartlaştırılmış yetenekler sunuyor. Ayrıca, hem bağımsız bir çözüm olarak işlev görebiliyor, hem de işletmelerdeki eski teknolojinin entegre ve genişletilebilir bir sistem olarak çalışmasına olanak tanıyor. CFO’lar, uyumun kilidini açmanın bir yolu olarak mevcut ERP çözümlerini modernleştirmeye çalışırken, Dynamics 365 dönüşümü mümkün kılıyor. Bununla birlikte yeni iş modellerini benimsemek için IT çevikliğini iyileştiriyor.

 

  1. Gerçek zamanlı, tek bir gerçeklik kaynağını etkinleştirmek

Yüksek maliyetli bakım ve özelleştirme için yoğun kaynak kullanımı gerektirse de işletmelerdeki eski ERP sistemi, işletme büyüdükçe ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) veya depo yönetim sistemleri (WMS) gibi yeni çözümler ekledikçe genellikle yüksek düzeyde özelleştirilip parçalı hale getirilebiliyor. Bu eklemeler, merkezi bir ERP’den farklı ve bağlantısız olduğu için entegre edilmesi ve uzlaştırılması zor veri silolarına yol açıyor. İşletme genelinde gerçek zamanlı olarak birleştirilmiş veriler olmaması da finans liderlerini sınırlayıp inovasyonu zorlaştırabiliyor.

Dynamics 365 Finance, RESTful API’ler aracılığıyla hem işletmedeki mevcut çözümlere hem de modern, bulut tabanlı sistemlere kolayca bağlanabilen modern, açık bir platform sunuyor. Bu esneklik ve genişletilebilirlik, uyumu kolaylaştırıyor. Veri uyumunu otomatikleştirmeye ve tek bir gerçeklik kaynağı oluşturmaya aracılık ediyor. Sonuç olarak, finans ekiplerinin ve daha geniş çapta da işletmenin daha hızlı, veri öncelikli kararlar almasını sağlıyor.

 

  1. Yapay zekâ odaklı içgörüler sunmak

AI finans işlevini dönüştürmeye hazır. Her işletmenin iş süreçlerini destekleyen temel finansal yönetim süreçleri, çoğunlukla manuel’dir. Ancak, bu inovasyonu yavaşlatıyor ve dönüşümü zorlaştırıyor. Otomasyonun ilerleme sağladığı doğru. Ancak müşterinin fatura ödeyeceği zamanı tahmin etmek veya akıllı bir nakit akışı tahmini oluşturmak gibi belirli görevler, talep bir tarafa, mevcut olandan daha fazla insan-saat gerektiriyor. Bunun nedeni ise bu görevlerin büyük, karmaşık veri kümeleri hakkında kapsamlı bilgi gerektirmesi. Bu, yapay zekâ ve makine öğrenmesi için ideal bir iş…

Dynamics 365 Finance kısa süre önce, şirketlerin akıllı otomasyondan yararlanarak finansal süreçlerin verimliliğini ve kalitesini iyileştirmelerine yardımcı olan bir dizi yapay zekâ destekli yetenek sağlayan finansal içgörüleri genel kullanıma sundu. Finansal içgörüler, üç yeni finansal yönetim aracı sağlıyor. Bunlar; müşteri ödeme içgörüleri, nakit akışı tahmini ve bütçe teklifleri. Bu araçlar, Dynamics 365 Finance ile birleştirildiğinde, AI’a dayalı daha net ve hızlı dayalı iş öngörüleri sunuyor. Böylece karar verme süreçleri iyileşiyor ve aynı zamanda akıllı otomasyonla operasyonel verimlilik artıyor.

Analitik, otomasyon ve yapay zekanın finansal yetenekler elde etmeye nasıl yardımcı olduğunu öğrenmek için Microsoft’un webinar kaydını izleyebilirsiniz.

 

Finansal görünürlüğü ve kârlılığı en üst düzeye çıkarın

İşletmeler ve finans liderleri, yıkıcı etkiler çağında başarılı olmak ve yükselen trendlerden yararlanmak için uyum yeteneklerini güçlendirmek zorunda. Bunun için de teknolojik çözümlere ihtiyaçları var. Yeni normalimizde Dynamics 365 Finance’ın işletmenizde finansal görünürlüğü ve kârlılığı en üst düzeye çıkarmaya nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Pargesoft uzmanlığından destek alabilirsiniz. Dynamics 365 Finance ile genel finansal işlemlerinizi otomatikleştirin ve modernleştirin. Performansı gerçek zamanlı olarak izleyin, gelecekteki sonuçları tahmin edin ve kurum büyümesini desteklemek için veri odaklı kararlar verin. Dynamics 365 Finance yeteneklerinden en iyi şekilde faydalanmak için bize pargesoft@info.com üzerinden ulaşın.

 

Kaynak: https://cloudblogs.microsoft.com/dynamics365/bdm/2022/05/02/3-ways-dynamics-365-powers-adaptability-for-chief-financial-officers/