Pargesoft CRM Bölüm Yöneticisi İlker Karaoğlu, Microsoft PowerApps’ın sağladığı kritik avantaj ve kolaylıkları aktardı.

Microsoft’un şirketlerin dijital dönüşüm yolculuğunda hızlanmasını sağlayan uygulamalardan oluşan çözümü PowerApps, hızlı bir şekilde sektörünüze özel uygulamaları geliştirip paylaşabilme olanağı sunuyor.

Şirketlerin mevcut altyapılarında kullandığı bulut servislerine ve veri kaynaklarına kolaylıkla erişebilen PowerApps, ek bir yazılım bilgisi becerisine gerek kalmadan, ihtiyaçları tam olarak karşılayan benzersiz uygulamaları kolayca oluşturma avantajı sunuyor. Tasarlanan uygulamalar, tablet ve akıllı telefonlar üzerinden çalışanlarla anında paylaşabiliyor.

Microsoft PowerApps’ın şirketlere sağladığı 5 önemli fayda

Bu önemli avantajlar PowerApps ile gelen tek kolaylık değil elbette. Bu yazımızda, PowerApps ile elde edeceğiniz 5 önemli faydayı listeledik.

  1. Yazılım geliştirmede çeviklik

Yeni bir yazılım oluşturmak ya da mevcut yazılım üzerinde değişiklik yapmak çoğunlukla yorucu bir iş olabilir. Beklentileri karşılamak için çok fazla zaman, belirli yeterlilikler ve çok sayıda tekrar gerekir. PowerApps, yeni iş uygulamalarını sunma hızınızı büyük ölçüde arttırarak avantaj sağlar.

PowerApps’ın diğer geliştirme platformlarına oranla daha az yetkinlik gerektirmesi bu hızın yükselmesinde önemli bir etken. PowerApp’leri öğrenmek bir ya da birden fazla yazılım dilinde kodlama öğrenmekten çok daha kolay. Bunu, Microsoft Excel ve Access ile karşılaştırabilirsiniz.

Daha çevik olmayı sağlayan bir diğer etken ise PowerApps ile hazır olarak gelen bağlantılar. Böylece çok sayıda Software-as-a-Service (SaaS) uygulamasına kolayca bağlantı kurulabiliyor. Bu, belirli arayüzleri oluşturmak için gerekli sürenin azalmasını sağlıyor.

  1. Kurumsal mobilite ve bulut etkileşimi

Günümüzde işletme çalışanları arasında mobil çalışanların oranı hızla artıyor. Bununla birlikte mobil çalışanlar, hareket halindeyken kurumlarındaki iş uygulamalarından tam olarak faydalanamayabiliyor. PowerApps ile oluşturulan uygulamalar hem mobil hem de bulut platform desteğine hazır olarak gelir. Bununla birlikte, uygulamanızı oluşturduktan sonra kolay ve hızlı bir şekilde herhangi bir akıllı telefona, tablete, dizüstü bilgisayara ve masaüstüne dağıtabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey PowerApps istemcisi ve bulut kullanıcı lisansınız.

  1. Daha etkin bütçe yönetimi ve tasarruf

Karmaşık yazılım geliştirme ve yönetim süreçleri beraberinde maliyet artışı da getirir. PowerApps, daha hızlı geliştirme ve kolay uygulanabilen fonksiyonlarla hem süre hem de toplam maliyetin azalmasını sağlar. Bu, bilgi işlem biriminiz için ayrılan toplam bütçede tasarruf yapabilmenizin de yolunu açar.

  1. İş süreçleri ve uygulamalar arasında uyum

Bir yazılım geliştirme projesindeki en büyük tuzaklardan biri ‘neyin gerekli olduğu’ ve ‘nelerin verildiği’ arasındaki uyumsuzluk. Bununla birlikte, ihtiyaçların halen işlevsel gerekliliklere, teknik bir tasarım ile mimariye ve geliştiricilere yönelik bir dokümantasyona dönüştürülmesi gerekir. Çok sayıda etken olması nedeniyle asıl ihtiyaçlar çoğu kez yanlış yorumlanabiliyor.

PowerApps, bu açığı önemli ölçüde azaltan bir çözüm. Gelişmiş bilgi seviyesine sahip kullanıcılar ve analistler kendilerini geliştirebilecek kapasitede olduğu için toplam paydaş sayısında azalma sağlanıyor, böylece yanlış yorumlama olasılığı azalıyor.

Yine bu alandaki bir diğer önemli argüman ise PowerApps ve Microsoft Flow’un bileşimi. Bu akış, iş süreçlerinizi modellemek ve otomatikleştirmek adına IFTTT (if this than that) yaklaşımı için sizi destekler.

  1. İş ve bilgi işlem arasındaki uçurumu kapatmak

İş dünyası, bilgi işlem departmanı ile diğer birimler arasındaki ilginç ve komik öykülerle dolu. Bilgi işlem departmanı ekibi diğer birimlerin neden başaramadıkları ve düşük bütçe gibi konulardan şikayet ederken; diğer birimlerdeki çalışanlar ise uzun süren test sürecinin ardından neden hala hatalarla karşılaşıldığı gibi konulardan şikayet eder.

PowerApps ve Microsoft Flow arasındaki etkileşim, iki taraf arasındaki bu uçurumu kapatmaya yardımcı olur. Daha kolay, etkin yönetilebilen ve hızlanan süreçler sayesinde algıyla ilgili sorunların çoğunu ortadan kaldırmak mümkün hale gelir.