Pargesoft, Platin Sponsor olarak katıldığı Microsoft Teknoloji Zirvesi 2018’de Türk Madencilik Devinde Dijital Dönüşüm sunumuyla dijitalleşmenin sektörel yansımalarını ele aldı.

Dijital Dönüşüm, Siber Güvenlik, Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti ve Büyük Veri çözümlerindeki en son eğilimleri, teknolojileri ve gelişmeleri masaya yatıran Microsoft Teknoloji Zirvesi, bu yıl beşinci kez İstanbul’da düzenlendi. Zirvenin Platin Sponsorları arasında yer alan Pargesoft, Microsoft’un kurumsal çözümleriyle Silkar Madencilik’te neticelendirilen başarı hikayesini iş dünyasına anlattı.

“Türk Madencilik Devinde Dijital Dönüşüm” başlığıyla gerçekleştirilen ve Türkiye’den çıkan küresel bir başarı öyküsünün detaylandırıldığı sunumda Pargesoft Genel Müdürü Kaan Altunterim ve Silkar Madencilik Genel Müdürü Murat Türkoğlu sahneyi paylaştı.

Otomotiv, madencilik, turizm, tarım makineleri ve pompa imalatı alanlarında Türkiye, ABD ve Çin’de faaliyet gösteren Silkar Şirketler Topluluğu çatısı altında çalışan Silkar Madencilik, denetim işlevlerini iyileştirmek ve programlar arasındaki uyumsuzlukları önlemek adına Microsoft Dynamics portföyüne geçme kararı aldı. Pargesoft danışmanlığında 2007 yılında Microsoft Dynamics NAV 4.0 ERP sistemine geçen Silkar, 2013 yılındaki e-dönüşüm projesinde GİB ile doğrudan entegrasyon kurarak e-fatura kapsamına geçti. Pargesoft 2014 yılında Microsoft Dynamics CRM implementasyonunu gerçekleştirdi. Ertesi yıl “E-dönüşüm 2.0” başlığı altında e-defter dönüşümünü tamamlayıp, e-fatura uygulamalarında optimizasyona giden Silkar, değişen ihtiyaçlarını karşılamak için AX2012 ERP projesini başlattı. 2017 yılında yönetim karar destek sistemini modern bir altyapıya taşımak isteyen Silkar, Power BI geçişi için yine Pargesoft uzmanlığını tercih etti.

Pargesoft’un sektörel tecrübesi belirleyici unsur oldu

Silkar Madencilik, Pargesoft’u seçerken gelecekte oluşabilecek beklentilere yanıt verecek esneklikte, kurumsal yapıya sahip, ERP yazılım ve danışmanlık kadrosu güçlü, sektör ve firma tecrübesi olan bir çözüm ortağını gözetti. Entegrasyonu başarıyla tamamlanan projeler sonucunda şirket kaynaklarının birbiriyle etkileşimi sağlandı. Böylelikle farklı analitik raporlamalar aynı veritabanı üzerinden yapılabilir hale geldi. Microsoft Dynamics AX üretim modülüyle standardı bulunmayan madencilik sektöründe dahi üretim planlama yapılabiliyor. Finansal verileri tek tuşla hızlı ve konsolide biçimde görüntüleyebilen Silkar Madencilik yöneticileri, satın alma süreçlerini daha kolay yönetiyor.

Microsoft’un zengin ERP portföyü ve Pargesoft’un sektörel uzmanlığıyla entegre edilen akıllı sistemler, iş süreçlerini müşteriyi de içine alacak şekilde genişletiyor. Çalışanların daha verimli olmalarını sağlayan uçtan uca çözümler, süreç optimizasyonu sayesinde zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor. Böylelikle ortaya çıkan ürün ve çözümler dijital çağa ayak uyduracak şekilde dönüşüyor.