Perakende sektörü nasıl bir ERP’ye ihtiyaç duyuyor? Her sistem, en zayıf bileşeni kadar güçlüdür. Söz konusu kurumsal kaynak planlama olduğunda da bu gerçek değişmiyor. ERP sistemlerinde uçtan uca entegrasyonun olmazsa olmazlığı da tam olarak bu gerçekten kaynaklanıyor. Sektörü ne olursa olsun, kurulumu yapılan bir ERP sisteminde arka ofis uygulamaları ile ön yüzdeki bileşenlerin birbirine tam entegre çalışması gerekiyor. Günümüz iş dünyasındaki yoğun rekabeti ve her geçen gün artan müşteri beklentilerini yönetmenin başka bir yolu bulunmuyor.

 

Perakende sektörü nasıl bir ERP’ye ihtiyaç duyuyor?

Perakende sektöründe uçtan uca ERP entegrasyonu demek, satış deneyimi anında kullanılan POS ve diğer satış noktası çözümlerinden oluşan ön yüz bileşenleri ile arka ofisteki ERP uygulamalarının entegrasyonu demek oluyor. Bu senaryoyu standart bir mağaza deneyiminden, restoran işletmeciliğine ve konuk ağırlama süreçlerini içeren diğer alt sektörlere kadar genişletmek mümkün. Şimdiye kadar bu sektörler pratik POS çözümlerinin ayrı, arkada çalışan ERP çözümlerinin ayrı çalıştığı bir yapıda çalışıyordu. Bugün ise perakende sektörünün en öncelik ihtiyacı, bu iki ayrı yapıyı birbirine bağlayıp, pürüzsüz bir çalışma sağlayacak ERP sistemleridir. Sistem genelinde kusursuzluğu sağlayacak uçtan uca entegrasyon ancak bu şekilde sağlanabilir.

Perakende ve ERP

Peki gerçek böylesine ortadayken, bugün neden tüm perakende şirketleri uçtan uca ERP entegrasyonuna geçmiyor?

Perakende sektöründeki “bekle ve gör” yaklaşımının başlıca sebebi, entegrasyonda ve sonrasında yaşanabilecek olası problemler. Sektörün, şirketin ve en önemlisi hizmet sunulan müşterilerin gelecekte ortaya çıkabilecek ek ihtiyaçlarının büyük bir titizlikle hesaplanması gerekiyor. Eğer entegrasyon safhaları en başta doğru tasarlanmazsa, ortaya problemli bir yapı çıkabiliyor. Bu da yapılan ciddi yatırımların hüsranla sonuçlanmasına neden oluyor. Uçtan uca entegrasyonu tam verimlilikle yapıp, arka ofis ve ön yüz uygulamalarının gerçek potansiyelini ortaya çıkarabilmenin formülü aslında karmaşık değil: ERP kurulum projesinde kavramsal tasarım aşamasından itibaren sadece bugünün değil, yarının da ihtiyaçlarına yanıt verecek “geleceğe dayanıklı” bir sistem kurgulamak ve sonrasında bunu uygulamaya dökmek büyük ölçüde yeterli. Ancak bu beklentiyi karşılayabilecek kapasite ve performansa sahip bir ERP sistemi ve beklentileri iyi anlayıp, projeyi buna göre kurgulayabilecek bir çözüm ortağına ihtiyaç duyuluyor.

Microsoft’un ERP çözüm portföyü, Pargesoft’un derin bilgi birikimi ve alanında uzman danışmanlarının desteğiyle birleşince tüm soru işaretleri kolayca yanıt buluyor.  Özellikle perakende, hizmet ve konuk ağırlama sektörlerinde sunulan çözümler, titiz ve başarılı bir uygulama sonucunda uçtan uca bir entegrasyonu gerçeğe dönüştürüyor. Böylece şirketler, tek bir çözüm ortağından aldıkları destekle tüm süreçleri bütünleşik olarak yöneterek daha hızlı ve daha isabetli kararlar alıyor, rekabette fark yaratıyor.