Power Platform Hakkındaki Yeni Duyurular

Microsoft Build özeti: Kaçırmış olabileceğiniz Power Platform duyuruları.

Bu yazıda, Microsoft Build 2022 etkinliğinde paylaşılan bazı önemli noktaları bir araya getiriyoruz. Başlangıç olarak İş Birliği Uygulamaları ve Az Kodla İnovasyon Yapın keynote sunumunu izleyebilirsiniz. Bu sunumda Microsoft Power Platform ile az kodlu çözümler ve Microsoft Teams ile ortak çalışma uygulamaları oluşturmaya yönelik yeni ve gelecekteki özelliklere dair bir genel bakış bulacaksınız. Microsoft’un Windows, Windows Phone, Microsoft Azure ve diğer Microsoft teknolojilerini kullanan yazılım mühendisleri ve web geliştiricileri için düzenlenen yıllık konferans etkinliğinde Power Platform’a yönelik öne çıkan başlıklar şöyle:

 

Microsoft Power Pages ile Az Kodlu Web Siteleri Oluşturun

Microsoft Build etkinliğinde tanıtılan Power Pages az kodlu kurumsal web sitelerini daha hızlı oluşturmaya olanak tanıyor. Power Pages ile müşterileriniz, ortaklarınız ve topluluklarınızla hızla etkileşim kurmanıza imkan veriyor. Bunu; modern, güvenli ve duyarlı kurumsal web siteleri oluşturmanın az kodlu bir yolunu sunarak yapıyor. Önizlemeye sunulan Power Pages kullanıcılara bir dizi özellik ve yetenekten yararlanma olanağı sağlıyor. Design Studio (Tasarım Stüdyosu) modern web sitelerini tasarlamayı, şekillendirmeyi, yapılandırmayı ve yayınlamayı kolaylaştırıyor. Templates Hub (Şablon Merkezi), demo verileriyle tam özellikli web siteleri barındırıyor. Böylece planlama, kayıtlar, başvuru gönderimleri ve daha fazlasını yönetme yolculuğuna hızlı bir şekilde başlamayı sağlıyor.

 

Microsoft Power Apps Ekspres Tasarımla Az Kodlu Uygulamalar Kolaylaşıyor

Power Apps‘te ekspres tasarım, az kodlu uygulamaları doğrudan tasarım dosyalarından ve görüntülerinden anında oluşturma yeteneği sunuyor. Kullanıcılar artık yalnızca birkaç tıklamayla çok çeşitli girdilerden web ve mobil uygulamalar oluşturabiliyor. Bu girdiler örneğin, kâğıt formlar, PDF’ler, beyaz tahtadaki eskizler, hatta Figma’da profesyonelce tasarlanmış varlıklar olabilir. Ekspres tasarım, Microsoft Power Platform’un gelişmiş yapay zekâ uyguladığı birçok uygulamaya katkıda bulunuyor. Böylece, daha fazla kullanıcıya ekipleri ve işletmeleri için inovasyonu yönlendirme konusunda yardımcı oluyor.

 

Gelişmiş Microsoft Power Virtual Agents ile Konuşma Tabanlı Yapay Zekâ Botları

Microsoft, Build 2022’de Power Virtual Agents için bir dizi dönüştürücü ve yeni yeteneği duyurdu. Power Virtual Agents’ın yeni akıllı bot yazma deneyimi, Microsoft Azure Bot Framework Composer’ın profesyonel kod yeteneklerinin karmaşıklığını Power Virtual Agents’ın az kodlu platformundaki sadelikle birleştiriyor.

Bu sayede, profesyonel geliştiricilerin ve uzmanların tek bir birleşik Microsoft bot stüdyosunda ortaklaşa bir bot oluşturması kolaylaşıyor. Bu gelişimin bir parçası olarak, ayrıca telefon için uçtan uca destek eklendi. Bu sayede, Power Virtual Agents, bir bot oluşturucudan eksiksiz bir etkileşimli sesli yanıt (IVR) oluşturucuya genişletilmiş oldu.

 

Microsoft Power BI’da Datamarts ile Veriler Kendi Kendine Yetiyor

Microsoft, Build’de, Power BI’a gelen datamart’ın önizlemesini de duyurdu. Bu, kullanıcıların ilişkisel veritabanı analitiği gerçekleştirmesine ve verilerinden eyleme dönüştürülebilir içgörüler ortaya çıkarmasına olanak tanıyan yeni bir Power BI Premium self servis yeteneği olarak tanımlanıyor. Bu özellik, kullanıma hazır. İş analistlerine, merkezi yönetilebilen herhangi bir veri ambarı veya veri kaynakları üzerinde bir datamart oluşturma yetkisi veriyor. Power BI’daki Datamarts, IT’ye yönelik talepleri azaltırken içgörüye ulaşma süresini hızlandırıyor.

 

Microsoft Power Automate ile Barındırılan RPA Botlarıyla Otomatik Ölçeklendirme

Microsoft, RPA yolculuğundaki bir sonraki adımı duyurdu. Power Automate’te olan, barındırılan (hosted) RPA botlarını önizlemeye sundu. RPA için gerçek bir hizmet olarak yazılım (SaaS) olarak, katılımsız RPA botları artık Microsoft Azure tarafından desteklenen barındırılan sanal makineler arasında oluşturulabiliyor. Bununla birlikte otomatik olarak ölçeklenebiliyor.

Yorucu onay döngüleri ve maliyetli dağıtım (deployment) günleri geride kaldı. Power Automate’in barındırılan RPA botlarıyla, temel parametreleri ayarlayarak bir grup bot oluşturmak mümkün. Ayrıca, Azure aboneliği gerekmeden, katılımsız RPA senaryoları için sanal makineler otomatik olarak ölçeklenebiliyor.

Özetle Power Automate, makine yönetimini her yönüyle üstlenerek zamanınızı en çok ihtiyaç duyulan alanlara ayırmanıza yardımcı oluyor.

 

Microsoft Build etkinliğinden daha fazla duyuru

İndirebileceğiniz oturum videoları, dokümanlar ve ilgili kaynaklar da dahil olmak üzere, Microsoft Build’in tüm duyurularını ve oturumlarını takip etmek için Microsoft Build kılavuzuna göz atabilirsiniz. Power Platform hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve bu çözümle işletmenize ne tür avantajları kazandırabileceğinizi öğrenmek için Pargesoft uzmanlarından destek alabilirsiniz: info@pargesoft.com

 

Kaynak: https://cloudblogs.microsoft.com/powerplatform/2022/05/31/microsoft-build-recap-power-platform-announcements-you-may-have-missed/