Microsoft, Dynamics 365 ve Power Platform ile daha etkili iş sonuçlarına ulaşmaları ve hızla değişen pazarlarda benzersiz bir şekilde konumlanmalarını sağlayacak adımlar atmaları için işletmelere destek oluyor. 

Microsoft, Power Platform’da yaptığı önemli güncellemeleri ve platforma getirdiği yeni özellikleri kısa bir süre önce duyurmuştu. Bu yeni özellikler ve ürünler, tüm kullanıcıların işletmelerini sıfırdan dönüştürmesi için analiz yapmasına, hareket etmesine ve otomatikleştirmesine olanak tanıyan eşsiz bir dizi yetenek sunan Power Platform vizyonunu önemli ölçüde geliştiriyor. Bu yeni özellikler hakkında detaylı bilgi için 2019 Microsoft Ignite etkinliğinde gerçekleşen sunumu izleyebilirsiniz.  

Power Automate, RPA ile daha güçlü

Geleneksel yöntemlerle yürütülen işlemleri dijitalleştirmekten eski ve modern uygulamaları kapsayan karmaşık prosesleri otomatikleştirmeye kadar uzanan iş proseslerini ölçeklendirmek ve otomatikleştirmek, işletmelerin karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri. Robotik proses optimizasyonu (RPA) bu tür senaryoların çoğu için hızla kilit bir teknoloji haline gelse de  genellikle gerçek işin yapılabilmesi, entegrasyon ve yönetime ihtiyaç duyan ek otomasyon hizmetleri gerektiriyor. Power Automate, bu uçtan uca senaryoları API tabanlı ve UI tabanlı otomasyon arasındaki boşlukta köprü kuran birleştirilmiş bir otomasyon platformu ile kolaylaştırıyor.

Örneğin, müşterilerin dijital belgeleri ya da kâğıt belgeleri doldurdukları veya e-posta yoluyla iletişim kurdukları bir sigorta hasar talep işleme şirketini düşünelim. Gelen bir talep, modern bulut hizmetleri üzerinde işlenirken, çalışanlar da oldukça zahmetli kâğıt belgeler ve eski uygulamalarla çalışıyor. Power Automate ile tüm bu süreç otomatikleştirilebiliyor. Taranan kâğıt belgelerden dijitalleştirilen veriler, belgeleri tanıyan yapay zekâ (AI) ile işleniyor ve eski sistemler hem dijital hem fiziksel her iki dünyayı da sorunsuz bir şekilde bir araya getiren tek bir platform RPA ile otomatikleştirilebiliyor.

Power Virtual Agents ile herkes kodsuz veya düşük kodlu sanal ajanlar oluşturabilir

Microsoft Power Virtual Agents işletmenizdeki müşteri hizmetleri, satış, pazarlama, finans veya İK uzmanlarının veri bilimcilerine veya geliştiricilerine ihtiyaç duymadan rehberli, kodsuz/düşük kodlu, işaretle ve tıkla grafik arayüzü kullanarak kolayca sanal aracılar oluşturmasını sağlayan yeni bir özellik sunuyor. Bu sayede örneğin müşteri hizmetlerine gelen sorular veya kurum içinden ya da dışından gelen sorular sanal bir ajan tarafından yanıtlandığı için çalışanlar daha karmaşık işlere odaklanabiliyor. Herhangi bir kod veya AI uzmanlığına gerek duymayan bu çözüm, birkaç dakika içinde çalışmaya hazır hale geliyor.

Power BI güvenlik geliştirmeleri, verilerin erişildiği her noktada korunmasına yardımcı olur

İşletmeler, çalışanlarını veri güdümlü içgörüleri benimsemeleri için desteklemenin önemini fark ediyor. Power BI, kullanımı kolay veri görselleştirmeleri ve analizleri ile herkesin iş kararlarını yönlendirmek için verilerden içgörü edinmesini sağlayarak verilerin demokratikleşmesine yardımcı oluyor. Ancak her çalışan Power BI ile güçlendirilirken, verilerin erişildikleri yerden bağımsız olarak daha iyi korumalarını sağlamak daha kritik hale geliyor.

Microsoft, Power BI veri koruması ile yepyeni özellikler sunuyor. Microsoft’un birinci sınıf güvenlik yeteneklerinden faydalanan bu geliştirmelerle organizasyonlar hassas Power BI verilerini sınıflandırıp etiketlendirebiliyor. Bununla birlikte Power BI içeriği dışa, Excel, PowerPoint veya PDF’e aktarıldığında da denetim politikalarını uygulayarak verilerin Power BI’dan ayrıldığında bile korunmasını sağlıyor. Microsoft Cloud App Security kullanarak hassas verilerdeki kullanıcı aktiviteleri uyarılar, oturum izleme ve risk iyileştirme ile gerçek zamanlı izlenip korunabiliyor. Ayrıca  organizasyonel denetimi artırmak için Microsoft Cloud App Security ile veri koruma raporları ve güvenlik araştırma yetenekleri kullanan güvenlik yöneticilerinin güçlendirmesi de sağlanıyor.

Teams ve Power Platform, çalışanları destekliyor

Power Platform uygulamalarının Teams’e taşınması, kullanıcıların gösterge panolarını, uygulamaları ve otomasyonları Teams’te kullanılabileceği anlamına geliyor. Bu sayede panoların, uygulamaların ve otomasyonların günlük operasyonlarda bulunması, paylaşılması ve kullanılması daha kolay hale geliyor. Teams’teki konuşma özelliği, kullanıcıların Power Platform uygulamalarıyla etkileşimini artırıyor. Örneğin, uyarlanabilir kartlar ve botlar, kullanıcıların bu araçlarla doğrudan konuşma yoluyla etkileşime girmesini mümkün kılıyor. Bu entegrasyon ayrıca IT yöneticilerinin yüksek doğruluk kontrolü ve özelliklerde önceliklendirme yapmasını sağlıyor.

AI Builder ile düşük kodlu ve kodsuz AI

1 Ekim 2019 itibarıyla kullanıma sunulan AI Builder, Power Apps ve Power Automate’e kodsuz yapay zekâ özelliği getiriyor. İşletmelerin, yapay zekayı belli iş ihtiyaçlarına göre özelleştirmesini sağlıyor böylece uygulamalarını ve proseslerini daha akıllı hale getirmesi için veri bilimcileri veya geliştiricilerine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. AI Builder genel AI senaryolarını alıyor ve belgeleri işleme, nesne algılama, metin ve ikili değerleri sınıflandırma gibi günlük görevleri yerine getirmeleri için uygulama geliştiricilere ‘işaretle ve tıkla’ çözümler sunuyor.

Power Platform için yeni bir dizi önceden oluşturulmuş AI modeli de sunuluyor. Önceden oluşturulmuş AI modelleri, iş kullanıcılarının verileri toplamak, model oluşturmak veya eğitmek zorunda olmadıkları anlamına geliyor. Bu önceden oluşturulmuş senaryolar şunları içeriyor:

  • Anahtar sözcük ayıklama – metindeki ana konuşma noktalarını tanımlıyor
  • Dil algılama – metindeki baskın dili tanımlıyor
  • Metin tanıma — resimlerdeki gömülü, basılı ve el yazısı metinleri bilgisayar tarafından okunabilen karakter akışlarına dönüştürüyor
  • Duygu analizi — sosyal medyada, müşteri incelemelerinde veya herhangi bir metin verilerinde olumlu, olumsuz, tarafsız veya karışık duyguları algılıyor

Kaynak: https://cloudblogs.microsoft.com/dynamics365/bdm/2019/11/04/announcing-rpa-enhanced-security-no-code-virtual-agents-and-more-for-microsoft-power-platform/