Power Platform’da Düşük Kodlu Uygulamalarla İnovasyonu Hızlandırın

Microsoft Power Platform, işletmenizin düşük kodlu uygulama geliştirme değerini çok daha hızlı yatırım getirisi ve genel geliştirme maliyetlerinde azalma ile artırabiliyor.

 

Düşük kodun önemi ve gerekliliği bundan kısa bir süre önce sadece konuşuluyordu. Bugün ise artık birçok işletme bu alandaki faaliyetlerini ve yatırımlarını yoğunlaştırıyor. Çünkü uygulamalara yönelik talep, hiç olmadığı kadar yükseldi. Ancak bu talebi karşılamak için yeterli teknik yeteneği işe almak pek mümkün ve sürdürülebilir değil. Dolayısıyla beklentileri karşılamanın yolu düşük kodlu uygulamalardan geçiyor. Bunun yansımasını, istatistikler de net bir şekilde gösteriyor. Şirketler, profesyonel geliştiricilerin, vatandaş geliştiricilerin ve IT uzmanlarının iş birliği içinde uygulamaları oluşturmak, kurmak ve yönetmek için bir araya geldiği füzyon ekipler kurarak düşük koda yoğunlaşıyor. Microsoft Power Platform, bir işletmenin düşük kodlu uygulama geliştirme değerini çok daha hızlı yatırım getirisi, pazara sunma süresi ve genel geliştirme maliyetlerinde azalma ile artırabiliyor. Bunun için işletmedeki profesyonel geliştiricileri, vatandaş geliştiricilerle ve IT ekipleri bir araya getiren yetenekler sunuyor.

 

Tahminlere göre önümüzdeki dört yıl içinde, dört milyon geliştirici açığı olacak. İşletmelerin yüzde 84’ü uygulama teslimi için yukarıda bahsi geçen, füzyon ekipler oluşturuyor. Bu ekiplerin yüzde 43’ü ise IT dışında konumlanıyor. Geliştirme sürecinin bir parçası olarak düşük kodu benimseme konusunda net bir ivme var. Ancak, düşük kodun avantajlarından faydalanmak için doğru bir yol haritasına sahip olmak çok önemli. İşletmenizde düşük kod uygulamalarına yoğunlaşmak için izleyebileceğiniz ve faydalanabileceğiniz noktalar şöyle:

 

İşletmenizde düşük kodun benimsenmesi için güçlü başlangıçlar yapın

 

  1. Profesyonel geliştiricilerinizden başlayarak işletmenizi düşük kodla tanıştırın.

Power Apps geliştirici planı ile geliştiriciler, düşük kod yolculuğuna tam özellikli bir ortamla ücretsiz olarak başlayabilir. Bu plan, Füzyon Ekip geliştirmeyi öğrenmenin yolunu sunar. Power Apps ve vatandaş yazılımcı geliştirmesinin düşük kod aracılığıyla güvenliği ve uyumluluğu nasıl sağladığını öğrenin. IT yöneticilerinize füzyon geliştirme sürecinizi yönetmeleri için hızlı bir yol sağlayın.

 

  1. Kullandığın kadar öde modelinden faydalanın

Geçmişte, geliştiriciler Microsoft Power Platform çözümlerini son kullanıcılara dağıtmaya hazır olduklarında, ön ödemeli abonelik lisansları edinmeleri gerekiyordu. Bu süreç, çözümlerin oluşturulmasına, teslim edilmesine ve lisansların atanmasına zaman kazandırabilir. Bunu kolaylaştırmak ve uygulamaları kullanıcılara daha hızlı sunmak için geliştiriciler artık, kullanıcıları, Power Apps uygulama başına kullandığın kadar öde modeli ile lisanslamak için bir Microsoft Azure aboneliği kullanma esnekliğine sahip.

 

  1. İşletmenizdeki ortak ekiplerle düşük kodlu dijital dönüşümünüzü ölçeklendirin.

Microsoft Power Platform, profesyonel geliştiricilerinizin vatandaş geliştiricilerle ve doğrudan IT ekiplerinizle etkileşim kurmasını sağlar. Bu sayede inovasyon hızla ölçeklendirilebilir. Üreticileriniz (maker) iş birliği yaptığında, uygulamaları, otomasyonları ve botları hayat bulur. Rahat, tanıdık “Ofis benzeri” bir görünüm ve his, daha hızlı değer katar. Yorumlarla iş birliği, tıpkı Word, Excel ve PowerPoint’te olduğu gibi… Uygulamayı, akışı veya sohbet robotunu oluştururken doğrudan başkalarıyla bağlamsal olarak notlar, geri bildirimler ve konuşmalar eklemeye olanak tanır.

Örneğin, bir iş arkadaşınızın formül konusunda yardımcı olmasını istiyorsunuz. Bunun için Power Apps uygulamanızdaki bir ekrana yorum yapabilirsiniz. Ekibinize Power Automate akışınızdaki belirli bir adımdaki değişiklikleri hatırlatabilirsiniz. Karmaşık Power Virtual Agents botları oluşturmak için konu uzmanlarıyla iş birliği yapabilirsiniz.

 

  1. Açık kaynak iş birliğinden faydalanın

Power Apps’in formül dili olan Power Fx ile mantık eklemeye yönelik zengin özelliklerle, üreticilerin gelişmiş Power App uygulamaları oluşturması halihazırda mümkündü. Microsoft, GitHub ve geliştirici toplulukları aracılığıyla Power Fx’in açık kaynak iş birliğini etkinleştirdi.  Böylece, geliştiricilerin füzyon süreçlerinin bir parçası olarak gelişmiş mantık ekleyerek ve Power Fx ile Power App üreticilerini işletmelerinin tamamında etkinleştirerek sürece katılması sağlanıyor.

 

  1. Esneklikle hızlanın

Geliştiricilerinizle bulundukları yerde buluşmak, hızlandırılmış uygulama tesliminin ve füzyon ekibi yatırımlarınızda yatırım getirisinin kilidini açmanın anahtarıdır. Microsoft, geliştiricilerin GitHub Kod Alanlarını ve kod depolarını Visual Studio Code aracılığıyla yönetmesini sağlıyor. Geliştiricilerin önlerindeki engelleri kaldırıyor. GitHub Kod Alanları ve Azure API Yönetimi için yeni Microsoft Power Platform özelliklerinin yanı sıra deneysel Git sürüm denetimini keşfedin.

 

  1. Power App uygulamalarını geniş ölçekte dağıtın.

Microsoft, uygulama form faktörü ve dağıtım yolları konusunda yeniliklere devam ediyor. Web’deki zengin kullanıcı deneyimleri ve Microsoft Teams ve mobil istemcilerdeki Bing tümleştirmesi aracılığıyla, harici kullanıcıları Power Apps portallerine dahil etmeye kadar, kullanıcılara her zaman bulundukları yerde ulaşıyor.

 

Şirketlerin mevcut altyapılarında kullandığı bulut servislerine ve veri kaynaklarına kolaylıkla bağlanabilen PowerApps, ek bir yazılım becerisine gerek kalmaksızın, tamı tamına ihtiyacı karşılayan benzersiz uygulamaları hızlıca oluşturma avantajı sağlıyor. Tasarlanan uygulamalar web, tablet ve akıllı telefonlar üzerinden çalışanlarla anında paylaşılabiliyor. PowerApps yeteneklerinden Pargesoft uzmanlığıyla faydalanmak için bize ulaşın: pargesoft@info.com

 

Kaynak: https://cloudblogs.microsoft.com/powerplatform/2021/11/02/accelerate-innovation-with-low-code-applications-using-power-platform/