Azure Data Lake

Azure Data Lake; geliştiriciler, veri uzmanları ve analistler tarafından her boyutta, şekilde veya hızdaki verinin depolanmasını kolaylaştırmak ve platformlar ve diller arasında her türlü işlemi ve analizi yapmak için gereken tüm özellikleri içerir. Bir yandan tüm verilerinizi içe almaya ve depolamaya ilişkin karmaşıklığı ortadan kaldırırken diğer yandan da toplu işlem, akış ve interaktif analizlerle hızla çalışmaya başlamayı sağlar.

Azure Veri Gölü, basitleştirilmiş veri yönetimi ve idaresi için kimlik, yönetim ve güvenlik alanlarındaki mevcut BT yatırımlarıyla birlikte çalışır. Aynı zamanda operasyonel depolarla ve veri ambarlarıyla sorunsuz bir şekilde çalışır, böylece mevcut veri uygulamalarını genişletebilirsiniz. Kurumsal müşterilerle birlikte çalışarak ve Office 365, Xbox Live, Azure, Windows, Bing, Skype gibi Microsoft işletmeleri için çok büyük ölçekli işleme ve analiz işlemleri gerçekleştirerek kazandığımız deneyimden yararlandık. Azure Veri Gölü veri varlıklarınızın değerini en üst düzeye çıkarmanızı önleyen çoğu verimlilik ve ölçeklenebilirlik sorunlarını, mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarınızı karşılamaya hazır bir hizmetle çözer.

Azure Data Lake

Data Lake Store: büyük veri analizini destekleyen sınırsız bir veri gölü

Kuruluşlara yönelik olarak güvenli, yüksek düzeyde ölçeklenebilir ve açık HDFS standardına göre oluşturulmuş ilk bulut veri gölü. Veri boyutunda sınır olmaması ve yüksek düzeyde paralel analizler çalıştırma özellikleri sayesinde, yapılandırılmamış, kısmen yapılandırılmış ve yapılandırılmış verilerinizdeki değeri açığa çıkarabilirsiniz.

Azure Data Lake

Büyük veri programlarında geliştirme, hata ayıklama ve iyileştirme işlemlerini kolayca yapın

Tasarım için gerekli olan doğru araçları bulmak ve büyük veri sorgularınızı ayarlamak zorlayıcı olabilir. Data Lake; Visual Studio, Eclipse ve IntelliJ ile kapsamlı tümleştirme sayesinde bu süreci kolaylaştırır. Böylece kodlarınızı çalıştırmak, kodlarınızda hata ayıklamak ve kod ayarlamaları yapmak için alışık olduğunuz araçları kullanabilirsiniz. U-SQL, Apache Spark, Apache Hive ve Apache Storm işlerinizin görselleştirmeleri, kodlarınızın ölçekli olarak nasıl çalıştığını görmenizin yanı sıra performans sorunlarını ve maliyet iyileştirmelerini belirlemenizi sağlar. Bu sayede sorgularınızı kolayca ayarlayabilirsiniz.

Yürütme ortamımız, çalıştırılmakta olan programlarınızı etkin bir şekilde analiz ederek performansı artıran ve maliyeti düşüren önerilerde bulunur. Veri mühendisleri, veritabanı yöneticileri ve veri mimarları ilk günden itibaren verimli bir şekilde çalışmak için SQL, Apache Hadoop, Apache Spark, R, Python, Java ve .NET gibi mevcut becerilerini kullanabilir.

Petabayt boyutunda dosyaları ve trilyonlarca nesneyi depolayın ve analiz edin

Veri Gölü baştan sona bulut ölçeği ve performansı için tasarlanmıştır. Kuruluşunuz Azure Data Lake Store’u kullanarak, tüm verilerini hiçbir yapay kısıtlama olmadan tek bir yerden analiz edebilir. Data Lake Store, boyutu 1 petabayttan büyük olan trilyonlarca dosya depolayabilir ve bu sayı, diğer bulut depolarına göre 200 kat fazladır.

Bu, depolanan verilerin boyutunu veya kullanılan işlemin miktarını artırır veya azaltırsanız, yeniden kod yazmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Bu sayede, büyük veri kümelerini nasıl işleyeceğinizi ve depolayacağınızı düşünmek yerine yalnızca iş mantığınıza odaklanabilirsiniz. Veri Gölü, şimdiki ve gelecekteki iş ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayarak buluttaki büyük verilerin sıklıkla yol açtığı karmaşıklıkların önüne geçebilir.

Azure Data Lake