Şirketler iyi bir ERP çözümünü seçerken nelere dikkat etmeli?

Pargesoft Genel Müdürü Kaan Altunterim, ERP tercihini doğru yapmak isteyen şirketlerin dikkat etmesi gerekenleri kaleme aldı.

Teknolojiyi tüketme hızımız durdurulamaz biçimde artıyor. Bir zamanlar “ömürlük” alınan televizyonlar, bugün 5-10 yılda bir yenileniyor. On yıl önce 2-3 yılda bir yenilediğimiz akıllı telefonlarda bugün bir yıl sonraki modelin çıkmasını bekleyemez olduk. Bireysel olarak yaptığımız, hayatımızı kolaylaştıran, konforumuzu artıran teknoloji yatırımlarında her an sil baştan değişiklik yapma lüksüne sahibiz.

Kurumsal dünyada işler ne yazık ki böyle yürümüyor. Yapılan IT yatırımlarının en verimli geri dönüşü sağlayacak şekilde uzun yıllar kullanılması bekleniyor. Bireysel olarak sahip olduğumuz platform değiştirme esnekliğine, ERP çözümlerinde sahip olmak mümkün değil. Her bir ERP çözümü büyük ölçekli bütçeler gerektiriyor ve iş modelleri, pazar dinamikleri ya da şirket ihtiyaçları değiştiği için bir platformdan vazgeçip topyekûn diğerine geçmek hiçbir IT yöneticisinin üstlenmek istemeyeceği bir riski beraberinde getiriyor.

Bu sebeple kurumsal iş çözümlerinde dikkat edilmesi gereken ilk faktör; ERP sağlayıcı şirketin ve çözüm ortağının yarına yönelik hazırlıkları olmalıdır. Şirketinizin bugünkü iş ihtiyaçları kadar, gelecekte oluşabilecek beklentilerine de yanıt verecek esnekliği göstermek, kaliteli bir ERP çözümü ve iyi bir çözüm ortağı olmanın ilk kuralıdır.

Yüksek bir bütçeyle yapacağınız yatırımda ana beklentiniz ister yasal uyumluluk ister süreç verimliliği, isterse rekabet avantajı olsun; entegrasyonun ölçeklenebilirliği esastır. İyi bir ERP çözümünün, sizin vizyonunuzla orantılı biçimde ölçeklenebilmesi gerekiyor.

“Geleceğe dayanıklı” ERP çözümleri

Teknolojiyle çözmeye alışkın olduğumuz bireysel ihtiyaçlar bile günden güne değişiyor. Dün parolalar vardı, bugün parmak iziyle giriş yapmak istiyoruz. On yıl önce telefon ekranı cihazın küçücük bir bölümüne hapsolmuşken, bugün ön yüzeyin tamamen ekrandan ibaret olduğu tuşsuz modelleri konuşuyoruz.

İş hayatında bu dinamik dönüşüm çok daha büyük ölçekte vuku buluyor. Her geçen gün artan rekabet; şirketlerin bir önceki yıl yürüttükleri operasyonları bir sonraki yıla değiştirmeksizin aktararak ayakta kalmasını imkânsız kılıyor. Büyüme hedefi olmayan şirketler yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. İş süreçlerinde her yıl, her ay, hatta her gün, bir öncekinden daha verimli olmak, daha hatasız çalışmak gerekiyor.

ERP çözümleri bu beklentiyi karşılamak zorunda. Aksi takdirde, fark yaratan bir rekabet avantajı elde etmekten bahsedemeyiz. Microsoft Dynamics ERP portföyü, dün olduğu gibi bugün de pazarda ölçeklenebilirlik açısından en ideal çözümleri sunuyor. Bir kez yapılan yatırımın, onlarca yıl sorunsuz biçimde kullanılması böylelikle mümkün oluyor.

Bulut, Nesnelerin İnterneti, Yapay Zekâ gibi bugünün ve yarının teknoloji trendleriyle tam uyumlu çalışan ve uçtan uca entegrasyon sağlayan Microsoft ERP çözüm ailesi, şirketinizin yapacağı yatırımın gelecekte de değerini korumasını garanti altına alıyor.

Hizmet sektöründe dönüşüme giden yol ERP