Pargesoft Genel Müdürü Kaan Altunterim, 2019’da varlığını daha da güçlendirmesi beklenen Robotik Süreç Otomasyonu teknolojisinin oluşturacağı etkileri aktardı.

Yeni yılın trendleri arasında pek çok farklı teknolojinin adının geçtiği bir gerçek. Yapay zeka, Blockchain gibi yenilikler sadece bu yılın değil, önümüzdeki yılların da ön planda olacak teknolojileri. Bunlardan biri olan ve 2018’le birlikte adını daha fazla duymaya başladığımız robotik süreç otomasyonu (RPA) ise işletmelere hızlıca sağladığı kayda değer çıktılarla dikkat çekiyor.

Robotik süreç otomasyonunu en basit ifadeyle birbirini tekrar eden süreçlerin kontrolünün bir yazılıma devredilmesi olarak tanımlamak mümkün. Çoğu zaman insanlar tarafından yerine getirilen bu süreçlerin otomatize edilmesi kuşkusuz insan kaynaklı hataların önüne geçebilme noktasında oldukça faydalı.

Robotik süreç otomasyonu, bu noktada devreye giriyor ve çalışanları adeta taklit ederek en ideal sürecin uygulanabilmesine yardımcı oluyor. Belirli kurallar oluşturan ve bu kurallar etrafında gelişen RPA uygulamaları, sunduğu avantajlarla pek çok global teknoloji şirketinin çözüm portföyünde de görülebiliyor.

Microsoft’un da Dynamics ürün ailesine entegre ettiği RPA uygulamaları ile yapılan örnekler başarısını kanıtlar nitelikte. Peki 2019’da Blockchain ve yapay zekaya oranla çok daha olgunlaşmış bir şekilde karşılaşacağımız, sektör bağımsız olarak uygulanabilen bu teknoloji işletmelere neler sağlıyor?

İşlerinizi daha kolay bir şekilde yönetin: Tekrarlanan işler çoğu zaman çalışanlarınızın üzerinde ek bir iş yüküymüş hissi oluşturur. Dijital ortamda geçen pek çok süreci RPA uygulamaları ile kolayca yönetebilir, çalışanlarınızın diğer işlere daha fazla zaman ayırabilmesini sağlayabilirsiniz.

Daha güçlü entegrasyon: Robotik süreç otomasyonu uygulamalarının güçlü entegrasyon yeteneği sayesinde sistemleriniz arasında etkileşim gerektiren işlemler üzerindeki kontrol yeteneğinizi artırabilirsiniz.

Daha hızlı, daha yetenekli: RPA’nın en önemli getirilerinden biri hızdır. Çok sayıda verinin dahil olduğu aşamalarda bile hızlı bir şekilde işlemin tamamlanmasını sağlar. Özellikle kısıtlı zaman dilimlerinde yerine getirilmesi gereken rutin görevler için RPA en ideal çözümdür.

İnsan hatalarını ortadan kaldırın: Günümüzün veri yoğun dünyasında insan hatalarından kaynaklı durumlar ciddi sıkıntılar doğurabilir. RPA sayesinde belirli işlemleri yazılımlar yerine getirdiği için bu sorunları oluşmadan önleyebilirsiniz.

Elbette faydalar bunlarla sınırlı değil. RPA sayesinde elde edeceğiniz önemli avantajlardan biri de veri kalitenizi iyileştirmektir. Çalışanlarınız üzerindeki iş yükünün azalması müşterilerinizle ve işletmenizdeki diğer işlerle daha fazla ilgilenebilmeleri anlamına gelirken, veri kalitesindeki iyileşme ise daha tutarlı ve gerçekçi veriler üzerinden tekliflerinizi hazırlayabilmenizi ve gelecek projeksiyonunuzu çizebilmenizi sağlar.

RPA çözümlerinin, işletmenizdeki farklı birimler için uygulanabilir olması ise bir diğer önemli fayda. Müşteri hizmetlerinden pazarlama ve satışa hatta insan kaynaklarına kadar pek çok birimde RPA uygulamalarını devreye alabilirsiniz.