Yapay Zekâ ERP Sistemlerinde Yeni Bir Çağ Başlatıyor

ERP (Kurumsal kaynak planlama) için yeni nesil yapay zekâ ve Microsoft Dynamics 365 Copilot yetenekleriyle tanışın.

İşletmeler, birçok süreci otomatikleştirmek ve geliştirmek için yapay zekayı giderek daha fazla benimsiyor. Yapay zekâ teknolojisi şimdi de işlerin yapılma şeklini modernleştirmeyi vaat eden ERP sistemlerinde, oyunun kurallarını değiştiren bir teknoloji olarak sahneye çıkıyor. Yapay zekâ destekli ERP, işletmelere inovasyonu desteklemekten operasyonları ve içgörülere ulaşmayı kolaylaştırmaya kadar birçok güçlü yetenek kazandırıyor.

Microsoft tarafından 2023 Mart ayında duyurulan Dynamics 365 Copilot, rutin görevleri otomatikleştirmek ve iş gücünün daha yaratıcılık gerektiren işlere odaklanmasını kolaylaştırmak için üretken yapay zekadaki (generative AI) son gelişmelerden yararlanıyor. Temel tedarik zinciri süreçlerinin yanı sıra artık Microsoft Dynamics 365 Finance, Dynamics 365 Project Operations ve Dynamics 365 Supply Chain Management çözümleri de dahil olmak üzere ERP portföyünde daha fazla yapay zekâ destekli özelliği kullanıma sunuyor.

ERP sistemleri uzun yıllardır modern işletmelerin merkezi sinir sistemi olarak işlev gösteriyor. Finans, İK, satın alma, kaynak sağlama ve tedarik zincirleri gibi temel işlevlerden daha iyi içgörüler sağlamak için verileri merkezileştiriyor. Ancak geleneksel ERP çözümleri, günümüzün küresel pazarlarının dinamik doğasına ayak uydurmakta zorlanıyor. ERP içindeki karmaşık ve katı süreçler insanlar için daha fazla iş ve tekrarlanan manuel veri girişi anlamına geliyor. Dynamics 365 Copilot, finans yöneticilerinin, tahsilat temsilcilerinin, proje yöneticilerinin ve tedarik uzmanlarının zaman alan görevleri kolayca tamamlamalarına ve içgörülere daha hızlı ulaşmalarına yardımcı oluyor.

ERP verilerinizden en iyi şekilde yararlanın, içgörülere daha hızlı ulaşın

Yeni nesil yapay zekâ tarafından tanımlanan yeni bir çağa girerken, büyük verilerden yararlanmak daha da önemli hale geliyor. Microsoft Build 2023’te Microsoft Dynamics 365 ve Microsoft Fabric’in, eyleme dönüştürülebilir içgörüler ve raporlama sağlamak için Dataverse ve iş zekası araçlarıyla nasıl çalıştığını duyurmuştu. Yakında sunulacak genişletilmiş planlama ve analitik çözümünün de finans yöneticilerinin ve iş analistlerinin verileri daha az zaman harcayarak parçalara ayırmalarına yardımcı olmak için bu güçlü temel üzerine inşa edileceği belirtiliyor.

Finans yöneticileri ve iş analistleri Microsoft Power BI ve Excel gibi aşina olunan araçları Copilot yetenekleriyle kullanma imkanı sayesinde artık;

  • Aradıkları görselleri ve içgörüleri basitçe açıklayarak verileri hayata geçirmek için doğal dili kullanabiliyor. Copilot, görselleştirmeler ve özetlerle tamamlanmış bir Microsoft Power BI panosu veya raporu oluşturmaya ve onu iyileştirmeye yardımcı oluyor. Veriler, sorulan sorularla daha ayrıntılı olarak incelenebiliyor. Copilot doğru cevabı bulmaya yardım ediyor.
  • Planları, bütçeleri ve tahminleri iş stratejisiyle iş birliği içinde uyumlu hale getirebiliyor.
  • Satış ve operasyon planlamasını kolaylaştırıyor.
  • Kesintisiz defter kapanışı için mali konsolidasyonu otomatikleştiriyor.
  • Güçlendirilmiş bir iş gücü için yetenek açıklarını stratejik olarak kapatabiliyor, nakit akışı dinamiklerine ilişkin kapsamlı bir görüş elde edebiliyor, makine öğrenimi ve yapay zekâ tarafından desteklenen gelişmiş tahmine dayalı analitik sayesinde doğru tahminlere erişebiliyor.

Finans yöneticileri, bu araçları ve teknolojileri kullanarak performanslarını optimize edebilir, kaynakları etkin bir şekilde tahsis edebilir ve işletmelerinin finansal sonuçlarını iyileştirebilir.

Proje yöneticileri için akıllı otomasyonla daha fazla stratejik değer sunun

Proje yöneticileri için projeleri zamanında ve bütçe dahilinde tamamlamak genelde yoğun bir çaba gerektiriyor. Dynamics 365 Project Operations’ın proje durum raporları, görev planlaması ve risk değerlendirmeleri için harcanan zamanı önemli ölçüde azaltan Copilot yetenekleri bu sorunu çözmeye yardımcı oluyor.

Copilot ile proje yöneticileri, yalnızca doğal dil ile projenin ayrıntılarını açıklayarak yeni görevler için saatler yerine dakikalar içinde hızla yeni proje planları oluşturabiliyor. Copilot, proje yöneticisi tarafından daha da geliştirilebilecek bir proje planı oluşturuyor.

Ayrıca, proje başladıktan sonra, proje yöneticisi bir proje durum raporu oluşturmak için de Copilot’u kullanabiliyor. Copilot, riskleri belirlemek ve bu riskleri hafifletme planları önermek için kullanılarak proje başarısını garantilemeye yardımcı oluyor. Örneğin, proje yöneticisi, önemli gecikmeler veya bütçe aşımı gibi yaygın proje risklerini belirlemek için Copilot’tan tüm açık projelerde arama yapmasını isteyebiliyor.

Bu sayede, Copilot ile proje yöneticileri verimliliği artırabilir, riskleri azaltabilir ve daha stratejik ve katma değerli faaliyetlere odaklanabilir.

Satın alma uzmanlarının ve tahsilat temsilcilerinin üretkenliğini artırın

Microsoft, tahsilat temsilcilerinin ve tedarik uzmanlarının üretkenliği artırmasına ve müşterilerle daha iyi iş birliği yapmasına yardımcı olacak Copilot yeteneklerini Haziran ayında, duyurmuştu.

Bilindiği üzere ekonomik belirsizlik dönemlerinde zamanında ödemeler ve sağlıklı nakit akışları giderek daha fazla önem kazanıyor. Dynamics 365 Finance’teki Copilot ile tahsilat yöneticileri kredi ve ödeme geçmişine hızlı erişim sağlayarak müşteri iletişimini önceliklendirebiliyor ve kişiselleştirebiliyor. Bu da başarılı tahsilat oranlarını artırmaya ve müşterileri proaktif olarak iyi durumda tutmaya yardımcı oluyor.

Öte yandan, tedarik zincirlerindeki aksamalar sıradan bir olay ve aynı şekilde arz-talep de hızla değişebiliyor. Tedarik uzmanları ve alıcılar için büyük hacimli satın alım siparişlerindeki anlık değişikliklere yanıt verme sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olacak daha akıllı ve çevik araçlar önemli bir ihtiyaç. Sipariş yanıtları çoğu zaman sipariş edilen miktarlarda, teslimat tarihlerinde veya teslim edilen ürünlerde değişiklik yapılmasını gerektiriyor. Bugün, satın alma uzmanlarının planlama riskini ve potansiyel etkileri belirlemek için bireysel siparişlerdeki değişiklikleri tek tek incelemeleri gerekiyor. Dynamics 365 Supply Chain Management‘taki Copilot ile kullanıcılar, satınalma siparişlerindeki değişiklikleri verimli bir şekilde yönetebiliyor. Bununla birlikte tedarik kararlarını optimize etmeye yardımcı olmak için etki ve riski değerlendirebiliyor.

Aynı zamanda, yüksek veya düşük etkili değişiklikleri hızlı bir şekilde belirleyebiliyor ve herhangi bir riski değerlendirmek için hızla önlemler alabiliyorlar. Copilot, doğal dili kullanarak ilgili bilgileri Outlook’a ve Teams’e taşıyan iç ve dış paydaşlarla hızlı iş birliği sağlıyor.

Microsoft, akıllı, şekillendirilebilir teknolojilerin gücünden yararlanarak ERP’nin geleceğinde devrim yaratmak için çalışmaya devam ediyor. İçgörüye ulaşma süresini hızlandırma, süreçleri akıllı bir şekilde otomatikleştirme ve üretkenliği artırma becerisiyle Copilot, giderek daha karmaşık hale gelen iş ortamında önde olmanıza yardımcı olabilir. Microsoft Dynamics 365 Copilot’taki en güncel yapay zekâ atılımları hakkında daha fazla bilgiye Dynamics 365 AI web sayfasından ulaşabilirsiniz.

ERP sisteminiz için Pargesoft uzmanlığına güvenin

ERP sistemleri gelişmeye devam ederken bu yenilikçi özelliklerin beklentilere uygun bir şekilde yerine getirebilmesi için şirketlerin kendi ihtiyaçlarına uygun ERP uygulamalarını seçmeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra bu uygulamaları ERP konusunda deneyimli, yerel mevzuat ve farklılıklara hakim ve uygulamaları çeşitli geliştirmelerle özelleştirebilme uzmanlığına sahip bir iş ortağı ile hizmete almaları da son derece önemli. Microsoft’un Kurumsal Kaynak Planlama uygulamaları pazarına girdiği 2002 yılından bu yana Microsoft Dynamics ERP yazılımlarının geliştirilmesinde uzmanlaşmış bir ekip tarafından kurulan Pargesoft bu alandaki uzmanlığını ve deneyimini sürekli olarak geliştiriyor.

Kurumsal Kaynak Planlama –ERP uygulamaları alanında 15 yılı aşkın deneyime sahip olan Pargesoft, firmaların kurumsallaşma yolculuğuna deneyimli ve uzman kadrosuyla destek sunuyor. Microsoft’un güçlü, entegre ve bilindik bir arayüzle kolay ve yaygın kullanılan Dynamics ERP uygulamalarının kazanımlarını yerel bilgi birikimi ile güçlendirerek müşterilerinin süreçlerini ve kaynaklarını en iyi şekilde yürütmesini sağlıyor. İşletmenizin başarısına katkıda bulunacak çözümlerden Pargesoft uzmanlığıyla faydalanmak için: info@pargesoft.com.tr

Kaynak: https://cloudblogs.microsoft.com/dynamics365/bdm/2023/06/15/introducing-next-generation-ai-and-microsoft-dynamics-365-copilot-capabilities-for-erp/